Un nou pas pentru susținerea producătorilor locali a fost făcut ieri în Comisia pentru industrii și servicii a Camerei Deputaților, unde a fost adoptat proiectul de lege privind Programul „Prima seră” – o schemă de ajutor de stat dedicată fermierilor care cultivă legume și fructe.
Deputatul PSD de Teleorman, Mădălin Borș, a anunțat că a votat în favoarea acestui proiect, pe care îl consideră esențial pentru dezvoltarea agriculturii locale. Deși s-a confruntat cu opoziția reprezentanților USR, proiectul a fost aprobat cu sprijinul majorității din comisie, inclusiv al liberalilor.
„România depinde prea mult de importuri, iar această măsură vine să sprijine producția locală prin finanțarea construirii de sere moderne, cu un ajutor de până la 80% din investiție, în limita a 200.000 euro,” a declarat parlamentarul teleormănean.
Mădălin Borș subliniază că Programul „Prima seră” reprezintă o oportunitate reală pentru județul Teleorman, unde agricultura este un pilon esențial al economiei. Prin această lege, fermierii vor putea să-și modernizeze exploatațiile, să creeze noi locuri de muncă și să ofere consumatorilor produse locale, proaspete și sănătoase.
„Susțin cu tărie acest program, care este un pas concret pentru revitalizarea agriculturii românești, dezvoltarea rurală și o economie locală mai puternică”, a adăugat deputatul PSD.
Proiectul urmează să fie dezbătut în plenul Camerei Deputaților, iar dacă va fi adoptat, va intra în vigoare după promulgarea de către președinte.