Comuna Drăgănești Vlașca este în continuă transformare. Tânărul primar Ciprian Ciuperceanu a semnat contractul de finanțare pentru reabilitatea stadionului de fotbal din localitatea.
O investiție de aproximativ 150.000 de euro, cea mai mare parte a sumei, de 85.000, fiind suportată de Agenția pentru Finanțarea Inveștițiilor Rurale.
„Vom avea cel mai modern teren de fotbal din județul Teleorman. Gazonul va fi similar cu cel de pe Arena Națională. Vor fi tribune și vestiare noi. Lucrările vor începe în câteva săptămâni și se vor finaliza undeva în luna septembrie. Contribuția noastră, din bugetul localității, va fi de aproximativ 60.000 de euro”, a declarat primarul Ciprian Ciuperceanu.
Un alt proiect ce va prinde viață în Drăgănești Vlașca este construirea unei grădinițe cu program normal, cu patru săli, prin Programul Național de Dezvoltare Rurală, valoarea finanțării nerambursabile fiind de 1,8 milioane de lei.